na hlavní stránku Vítejte na stránkách kapely Paběrky! kontakt


hlavní stránka, kalendář členové kronika

desky, disky zpěvníky písně, texty, videa odkazy

Chci zasílat termíny vystoupení Paběrků na adresu:


info pro zvukaře kontakt
  English  English
 

KRONIKA KAPELY1985–92 1993–2003 2004–07 2008–10 2011–13 2014–16 2017–19 2020–


(všechny fotografie lze kliknutím zvětšit)

prehistorie

Staří Římané zřejmě moc trampingu neholdovali. Ale v Československu se v roce 1965 (n. l.) z členů rozpadlých osad dává dohromady osada Paběrky – volné sdružení čítající několik desítek členů, bez šerifa, bez stálého místa; každý týden vyjíždějí party osadníků v nejrůznějším složení na nejrůznější místa, spí pod širákem, hrají a zpívají u ohňů. Od začátku 80. let se Marko Čermák, přesycený profesionálním hraním s Greenhorny, pokouší dát v rámci osady dohromady kapelu, která by hrála amatérsky, pro radost. První pokusy (s pracovním názvem „Lesní band“) nemají dlouhého trvání.

1985  

březen – Marko dává konečně dohromady kapelu z členů osady Paběrky (Marko, Áda, Libor, Čiksika). V trampských lovištích lovíme zpěvačky Janu a Viki. Náš styl označujeme jako TRAMPGRASS. Začínáme s písněmi: Cesta do Richmondu, Mám rád když sedlo houpá, Marná cesta, Spona (zpívá Áda); Volskej vůz, Erie Canal, Danio, Stopy za tebou (zpívá Libor).

duben – První vystoupení v dnes již neexistujícím trampském klubu „Polská 2“ v Polské ul. na Vinohradech na pořadu k padesátinám Wabiho Ryvoly (viz foto):

  (kytara – Áda Hladík, další složení kapely stejné jako dnes)

18. 5. první „festiválek“ Ivančický korbel, nepříliš vydařená akce, kde musíme předkládat, o čem budeme zpívat; 5. 6. zkoušíme v Kolíně. 21.–23. 6. hraje větší část kapely na soukromém country festivalu na Mnichu v Jižních Čechách:

  (zleva Libor, Áda, Marko, Saša, Čiksika)

podzim – Po návratu Libora z vandru po Mongolsku se pouštíme do kanadských lidovek z knihy „Canada Story in Song“ vyštrachané Čiksikou v městské knihovně, se smělým cílem udělat z toho jednou desku. 23.–24. 11. u Matyldy a Zuzany na Utahu u Štěchovic. V prosinci hrajeme na vánoční nadílce osady Paběrky u kamaráda Šlahouna:1986  

červen – Kytarista a zpěvák Áda odchází. Část kapely hraje s kamarády z osady Markovi na svatbě na Křivoklátě:

září – Marko dělá konkurz na kytaristu, nakonec sežene Vláďu Hrubce, který kupuje kytaru a cvičí Ádův repertoár. Rovněž s námi občas jako host hraje kamarád Pavel Šrubař, jehož písně máme na repertoáru:

  (kytary – Vláďa Hrubec [stojící] a Pavel Šrubař [sedící])

1987  

30. 1.–1. 2. zimní soustředění na Tolštejně:

  (kytara – Vláďa Hrubec)

duben – Po několika vystoupeních bez aparatury v klubu v Polské nás 29. 4. čeká první celovečerní vystoupení s aparaturou v kulturním domě v Letňanech. Rovněž je to první hraní s našimi tradičním rozetami od Krisťáka na krku:

květen – Po neustálém zkoušení a za velké trémy hrajeme 30. 5. na Banjo Jamboree v Kopidlně. Ještě předtím 13. 5. hrajeme na countrybále osady Paběrky ve velkém sále klubu obchodu v Pařížské ul. v Praze, spolu s Blanketem, Jasanem Bonušem a Wabi Ryvolou:

červen – Protože jsme se museli rozloučit s Vláďou Hrubcem, který jakožto otec malých dětí není doma pouštěn na víkendové akce, což považujeme za zásadní překážku, přivádí Marko za něj Vencu Limberka, svého spoluhráče z dávných dob White Stars. Tím dostává kapela složení, ve kterém hrajeme dodnes. Pavel Šrubař, jemuž zaměstnání nedovolí se pravidelně vyskytovat, s námi hraje stále méně.

podzim – 18.–20. 9. První vystoupení v nové sestavě v Českých Budějovicích a ve Vápenném Kaňonu:

10. 11. celovečerní vystoupení, zřejmě naposledy v Polské (klub má končit). Po dlouhé době s námi hraje Pavel Šrubař, uvádíme hosta – Reda ze Sedlčan. Premiéru zde měla Markem zhotovená kapelní vlajka; 13.–15. 11. Budislav. U Šlahounova krbu nás Mišelín fotí na naše první propagační letáky (viz PF 1988):

1988  

zima – 29. 1. Dučice; 11. 2. Nymburk.

jaro – Vydáváme samizdatem náš první (černobílý) zpěvník – 28 písní s Markovými ilustracemi. 9. 4. Countrybál Kyšice. 3.–5. 5. hrajeme v Českých Budějicích, pak se přesouváme na chalupu u Bujanova:

  (na 4. snímku legendární náruživý kytarista Bak)

18. 6. Svojšický slunovrat – ač nebylo původně plánováno, jsme zařazeni do hlavního programu před 10 000 diváky, silný zážitek. Na akci táboříme a porůznu džemujeme na tábořišti.

podzim – 10. 9. Hrajeme na Novoměstské rose (Nové město nad Metují), večer pak v klubovně vodáckého oddílu Albatros:

  (s kapelou Bukanýři před klubovnou Albatrosu, první zprava Petr Brandejs)

21.–23. 10. Countrybál Rakovník + Branovský přívoz. 18.–20. 11. Poprvé hrajeme v Plzni a ve Šťáhlavicích, počátek našich dlouholetých kontaktů s Plzeňáky a s Béďou Šedifkou.

1989  

jaro – 7.-9. 4. Jilemnice + Bubnice (roubenka). Hráváme na „Country podvečerech“ Tonyho Linharta v PKOJF (dnes Výstaviště), například 16. 5. 1989 uváděl Tony s Wabim, vstupné 15 Kčs. 19.–21. 5. podruhé v Bujanově. 24. 6. Vrchovinský kaňon (2. ročník) – u Nového Města nad Metují, uváděl Samson. Draga G. píše: „I po letech si vybavuji, jak Paběrky, které sem cestovaly vlakem, vystoupily na zastávce Vrchoviny a pěšky s nástroji i kontrabasem pochodovaly do Vrchovin, kde se za obcí nachází bývalá střelnice. I všichni ostatní účinkující (Hop Trop, Duo Červánek, … ) přijeli vlakem. Atmosféra koncertu byla úžasná a nezapomenutelná.“

podzim – 29. 9.-1. 10. Malá Morávka. V říjnu si hrajeme na brdských kempech:

  (foto Mišelín)

25. října hrajeme na Salonu Krajánků v klubu v Čáslavské ul. Jarda Čvančara promítá film o Foglarovi, pak následuje beseda s Foglarem, po níž hrajeme my. Kamarád Libor Sommer tam dělá naše propagační foto:

  (foto Libor Sommer)

17. 11. V pátek dopoledne hrajeme na svatbě naší zpěvačky Jany. Poté odjíždíme (bez Jany) na vandr na Brdy a netušíme, že se něco děje. Až v sobotu večer přichází do hospody v Chlumci kamarád Pedro, který byl na Národní třídě, a referuje, co je nového.

1990  

zima – 14. 2. Kapela hraje na Markových padesátinách na brdském Zlatém dně.

jaro – často hrajeme skautům, na Foglarovských akcích apod. Všechno je jinak, zvykáme si, že při běžných hraních (nejen našich) přestávají být plné sály – country přestává být nedostatkové zboží. V květnu naše první vystoupení v Lucerně ve velkém šou „Country Jam Session“. 18.–20. 5. potřetí v Bujanově, poprvé s výletem do Rakouska; za Janu, která rodí, zaskakuje kamarádka Saša:

V červnu poprvé v TV – natáčíme v Československé televizi pro dětský pořad Vlaštovka. Na soukromém countryfestivalu na Mnichu v Jižních Čechách 16.–17. 6. hrajeme a jamujeme (po pár letech):

  (foto Čiksika)

podzim – 28.–30. 9. Šťáhlavice.

1991  

Vydáváme náš první „oficiální“ zpěvník, s barevnou obálkou.

jaro – Natáčíme naši první desku „Od Yukonu k Ontariu“. Porta se rozděluje na Portu (spíše folkovou) a Interportu (více trampskou). V březnu hostujeme na pražském předkole (kde jsme vlastně neměli hrát, Wabi Ryvola to popletl, ale nakonec tam hrajeme). V květnu hrajeme na výročí osvobození Plzně, úžasná atmosféra, Jana tam totálně ochraptěla. 1. 6. Hrajeme na Ústeckém finále Interporty.

podzim – v září začíná vysílat pražské Country radio, hrají nás zpočátku poměrně často, Marko poskytuje rozhovory, Čiksika tam dělá pořad o indiánské tématice v country. 27.–29. 9. Countrybál Šťáhlavice + oheň osady Komáři; 5. 10. – Natáčíme na brdech do TV filmu Tramská kronika, z režiséra Vladimíra Horáka se později stává zanícený (a nejstarší) člen osady Paběrky. 19. 10. Sokolovský Dostavník; 22.–24. 11. Brno/Knínice, hraní s Karabinou + plazení se v jeskyních.

1992  

Vychází druhý díl našeho zpěvníku.

jaro – 22.–24. 5. Hrajeme na festivalu trampské písně v Horním Jelení, kde nás nutí soutěžit, což se nám moc nechce. Červen – Čiksika fotografuje huronské jesličky na břehu Huronského jezera, v místě, kde vznikla Huronská koleda:

podzim – 18. 9. Countrybál Šťáhlavice; 9. 10. Kadaň.1985–92 1993–2003 2004–07 2008–10 2011–13 2014–16 2017–19 2020–

na začátek stránky